Klíčová role vedoucích na úrovni středního managementu

13. 5. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Ve struktuře každé organizace hrají vedoucí středního managementu zásadní roli. Jsou spojnicí mezi vedením firmy a zaměstnanci na operativní úrovni. Jejich úkolem není pouze řídit denní provoz a dosahovat cílů, ale také vytvářet a udržovat pozitivní firemní kulturu. Mají zásadní vliv na atmosféru v týmu, produktivitu a celkový úspěch organizace.

Role vedoucího při náročných okamžicích

4. 3. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Okamžiky, kdy se ve firmě musí otevřít a řešit nepříjemné téma, tak se role vedoucího stává o to zásadnější. V těchto momentech se projeví kompetentnost a vyzrálost jednotlivých vedoucích, kteří musí umět zklidnit vášně, zastabilizovat tým, vykomunikovat danou situaci a veškerou energii zaměřit konstruktivním směrem.

Vliv příležitostí k růstu na zaměstnance

19. 2. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Podle nových studií je jedním z hlavních důvodů, proč zaměstnanci opouštějí práci, nedostatek příležitostí k růstu. Proč to tak je a jak to případně změnit?

Jak na neshody v týmu

5. 2. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Konflikty v týmech nejsou ničím neobvyklým, ale mohou způsobit značné nepohodlí a vést k pnutím, které mohou váš tým paralyzovat. Jak se vyrovnat s neshodami a přivést tým zpět na cestu k efektivitě?

Komunikace změn a náročných rozhodnutí

20. 11. 2023   Mgr. Petr Hlušička

V průběhu doby se dostáváme do situací, kdy je firma nebo tým v náročném období a musíme realizovat nepopulární změny nebo zavést nepříjemné opatření. I přes nepopiratelnou náročnost těchto fází se jedná o příležitost, kdy můžeme nejen zefektivnit nefunkční procesy, ale také upevnit vztahy v týmu a podpořit k růstu své podřízené.

Řízení velkých týmů

6. 11. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Řízení velkého týmu může někdy vyvolávat pocit, že jsme spíš ve vleku aktuální úkolů, než že řídím kolektiv. A často spíše udržujeme křehkou rovnováhu, než že systematicky vedeme a rozvíjíme svůj kolektiv a jejich potenciál. Výzvou je vytvořit prostředí, ve kterém se všichni cítí podporováni, přebírají iniciativu a zodpovědnost za svou práci, a to i v době vaší nepřítomnosti. Abyste se s těmito složitostmi vypořádali a vytvořili efektivní systémy řízení, existují strategie, které můžete zavést.

První pomoc bezhlavému týmu

30. 10. 2023   PhDr. Vojtěch Bednář

Dvacetičlenný pracovní tým přišel ze dne na den o svého vedoucího. Jeho funkci převzal titulárně „druhý v pořadí“, ale ten nemá zkušenosti ani představu, co dál.

Základní pilíře při budování týmu

12. 6. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Vytvořit funkční tým není jednoduchá záležitost, přitom týmová práce se stává stále důležitější. Silné a kohezivní týmy mají schopnost dosahovat vynikajících výsledků, inovovat a zvládat výzvy s větší lehkostí. Jaké jsou tedy zásadní okamžiky či podmínky proto, abychom vytvořily a udržely silný tým.

Růstové myšlení

29. 5. 2023   Mgr. Petr Hlušička

V dnešním dynamickém a neustále se vyvíjejícím pracovním prostředí je klíčové přijmout nový přístup k rozvoji zaměstnanců. Jde o přístup, který je založen na růstovém myšlení (growth mindset). Tedy schopnosti neustále se učit, rozvíjet a vylepšovat. Růstové myšlení přináší mnoho výhod jak zaměstnancům, tak i organizaci jako celku. V tomto článku si přiblížíme význam růstového myšlení v pracovním prostředí a jak ho můžete podporovat ve své organizaci.

Destruktivní člověk v týmu

24. 4. 2023   Mgr. Petr Hlušička

V každém kolektivu se mohou vyskytnout destruktivní typy lidí, kteří svým chováním negativně ovlivňují celkovou atmosféru, vztahy a výkon týmu. Tyto osoby mohou být kritici, konfliktní, neochotní spolupracovat nebo sabotovat práci ostatních. Pokud takové chování nezvládneme včas řešit, může to vést k narušení produktivity, snížení morálky týmu, a dokonce k odchodu jiných kvalitních členů týmu. Co s tím?


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520